Kacper Kowalski

Z Leksykon paralotniarstwa polskiego
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kacper był niegdyś jednym z najlepszych przelotowców w Polsce. Pomimo swego młodego wieku latał znacznie lepiej niż wielu innych starszych i bardziej doświadczonych pilotów. Jako jeden z pierwszych przeleciał w Polsce 200 km. Teraz lata okazjonalnie, poświęcając się fotografii. Za zdjęcia robione z powietrza otrzymał wiele znaczących wyróżnień. Autor albumów z fotografią lotniczą.

Kacper Kowalski jest pilotem paralotniowym od 1996 roku. W 2005 roku zdobył uprawnienia instruktorskie. W latach 2002–2010 startował w zawodach paralotniowych w konkurencjach XC-Open (cross country), które polegają na pokonaniu jak najdłuższego dystansu przy wykorzystaniu jedynie siły wiatru i prądów powietrznych. Od 2010 roku Kowalski posiada uprawnienia pilota wiatrakowcowego.

Osiągnięcia sportowe:

  • 2 miejsce w światowej klasyfikacji XC Open World Series 2009,
  • Mistrz XCC Polska w 2008 i Mistrz OLC Polska w 2005 roku,
  • pierwszy Polak, który przeleciał ponad 200 km bez napędu,
  • cztery razy ustanawiał rekordowe loty na paralotniach.

W latach 2009–2014 był zaangażowany w prace społeczne na rzecz Aeroklubu Polskiego w komisji specjalnościowej KLiP (Komisja Lotniowa i Paralotniowa) przy zarządzie AP. Dwukrotnie pełnił społeczną funkcję vice prezesa w Gdyńskim Stowarzyszeniu Paralotniarzy Glide Club Gdynia. Jest współtwórcą platformy XCPortal.


Źródła